сряда, 22 август 2012 г.

Забавлението и спорта вървят ръка за ръка с уроците

Здравейте, тъй като по принцип уроците са скучна тема, били те частни или училищни реших да създам други два блога за да покажа, че света не е нито само пакости и бели, нито само зубрене и оценки.

Спортния блог, които ще развивам се казва: Български футбол- А група и ще е главно за родното ни първенство, защото каквото и да си говорим в повечето случай подрастващите се интересуват много повече от ЦСКА, Левски и останалите отбори отколкото тези от Английското, Испанското и другите големи първенства. Искам да подчертая, че според мен е добре децата да се държат колкото се може по-далеч от низшите запалянковски страсти и псувни, които те попиват най-лесно, защото според мен смисъла на спорта е да възвисява духа, да учи на уважение към противника и честност.

Забавлението и игрите може да са най-разнообразни. Ето защо ще стартирам и един блог за забавни неща и забравени игри от миналото, които ще имат за цел да извадят децата за малко от обаянието на компютъра и да видят какво е истинска игра. Блога ще се казва: Забавления и приключения за деца и ученици. Ще разчитам и вие да давате идеи за занимателни и развлекателни игри за които се сетите :)

Поздрави и до скоро !

понеделник, 13 август 2012 г.

Самоконтрол и дисциплина или частни уроци?

Наистина ли са необходими частните уроци и курсове?

Доста съм мислил по темата и имам следното мнение:

Ако имате:

1. Добър самоконтрол и дисциплина
2. Базови познания по темата
3. Достъп до качествени ресурси по темата
4. Възможност сами да организирате подходяща за вас програма за обучение
5. Самокритичност
6. Ресурси за проверка на напредъка



То тогава частните курсове са загуба на пари за вас ;) В някой от сферите, в които ми се е налагало да се образовам съм го правил много добре и сам и определено се радвам, че съм взел това решение.

Съвсем отделен е въпросът, когато става въпрос за придобиване на сертификат по дадена тема. Е тогава дори при наличие на горните условия няма как да постигнем целите си, освен ако нямаме много добри познания по фотошоп ;) Това в кръга на шегата разбира се.

Та, ако нямаме горните условия в наличност, какво ни дават частните уроци и курсове? На първо място, колкото и абсурдно да звучи- човек винаги се старае повече, когато знае че е платил за нещо. Това е стимула да не прецакаме сами себе си, като не положим максимално старание. Престиж- втора причина. Често курсовете са повод за гордост и може да приемем това като стимулиращ фактор към успеха, особено ако се запишем в реномирано училище или при известен в областта си професор например.

Чисто технически, курсовете ще ви дадат възможност да имате организиран и вече изпитан работен процес на навлизане в материята. Ще имате друга субективна гледна точка на експерт, която да ви наставлява или пошляпва, когато се отпуснете. Ще имате сигурност и май-малкото ще имате усещането, че не сте сами в начинанието. Образованието е прекалено важно нещо за да го оставим в ръцете на лайци, пък били те и нашите собствени ;)

Състезателната част на последно място, но не и по значение за групи с много курсисти е от голяма важност. Всеки човек крие състезателен дух в себе си и не рядко именно той е този, който ни тласка напред да покоряваме върхове и да се самоусъвършенстваме.

Ето няколко полезни сайта за курсове, които намерих:

http://roditeli.bg/index.php?option=com_adsmanager&page=show_category&catid=3&order=0&expand=0&Itemid=144
http://obiavi.com/ct/services114/%D0%A7%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D1%83%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B8/
http://urotzi.com/

При всички положения претеглете плюсовете и минусите преди да започнете курс, това е ясно и задължително за всеки, но едно много важно нещо се изпуска почти винаги. Това е решителността- когато вземете решението си забранете да съжалявате и се концентрирайте върху работа, работа и пак работа. Оставете крайните резултати да говорят сами за себе си и не се спирайте по средата на пътя.

Поздрави и хубави дни от мен!