неделя, 19 януари 2014 г.

Известното място Петра




Известното място Петра

Петра е един много древен град , който се намира в днешна Йордания, столица на набатеите. Той успява да бъде  непознат на западния свят в продължение на цели стотици години, той представлява град с розовочервеникави цветове, а някога е процъфтявал като важна точка от всички   по - древни търговски маршрути. Той е напълно обграден от доста високи планини , а е  достъпен само през едно много тясно дефиле. Може да се похвали със  забележителните неща,които са  изсечени в скалите сгради, които  са запазени напълно непокътнати. Има страхотни оферти за ранни записвания, от които може да се възползвате и да разгледате всичко, което поискате от Земята. В града макар и вече в 21 век все още има доста неидентифицирани праисторически останки, но  1 – те  известни обитатели са едомците, които живеели около 1000 г.пр.н.е.  Ако се съди от Библията, то  те били потомци на Исав, а препратките , които са в Битие към място наречено Села, почти сигурно се отнасят за Петра .  Интересното тук особено за тези, които се интересуват от тези теми, е че адомците били победени от Юдейския цар Амасия, който след това наредил всичките 10 000 пленници да бъдат убити, като ги хвърлят от върха на скалата. Доста изследователи смятат, че  гробницата на Мойсеевия брат Аарон се намира именно на хълма над Петра. С правилният избор на Ранни записвания, можете да научите още доста любопитни факта.
Около  4 в.пр.н.е , град Петра е бил населяван от набатеите, които са били едно  арабско племе. Това племе постепенно е  изсичало много от фасадите на сградите от пясъчник и  е живеело в многото  пещери, които се намирали  из града. Мястото се е превърнало постепенно в една изключителна  естествена крепост. Били направени и  мрежа от тръбопроводи и канали, благодарение, на които градът е постоянно снабден с хубава изворна вода. Набатеите били овчари и много държали на честността си. С течение на годините доста бързо успели да се  приспособят и към нова роля , която ги е превърнала в  охранители на керваните и търговците, а таксите, които им  налагали на всички минаващи пътници, постепенно им помогнали  за преуспяването им . По този начин Петра се е превърнала в  един по - голям търговски център, а всички гръцки пътешественици разнасяли легенди за всякакви богатства и за нейният разкош.  Главната улица, която е била  с колонади, може да се види и днес, тя  е успоредна на речното русло на Вади Муса. Преди много години от  двете ѝ страни е имало много различни магазини. Полукръглите каменни редове , които са в театъра, предлагат места за 4000 зрителите.

неделя, 5 януари 2014 г.

Спортните шейни




Спортните шейни

Това е един  зимен олимпийски спорт, който по същество представлява едно  спускане с малка едноместна или също така може да бъде и двуместна шейна. Като състезателите са легнали по гръб, а  управлението се извършва с определен натиск с прасците върху извитите рамене на шейната. Тук интересното е че теглото  на едноместните шейни е около  21 и до 25 килограма, а на двуместните от  25 до 30 килограма.  Има цели 3  алпийски дисциплини, които включват такова пързаляне по улей , а това са  бобслей, скелетон и спортните шейни, които са и   най-опасни, понеже  развиваните скорости са много над 140 километра. А за сега максималната скорост, която е регистрирана именно  в този спорт е 154 километра, дело на М. Пфистер от Австрия. Ако сте любители на спортовете можете да потърсите оферти за ранни записвания и да се опитате дори и вие да карате шейна такава, но с по – малка позволена скорост. Има по нов  вариант на спортни шейни и това са   уличните шейни, те  се считат за доста екстремен спорт, който се провежда само между любители и за него не съществуват никакви световни първенства. Интересното при този спорт, е че състезателите трябва да  се надпреварват за време, като отчитането е до хилядна от секундата, и именно това  прави спорта един от най-прецизните в целият свят. Дори и в  рамките на секунда е напълно вероятно  да се съберат дори и повече от 10 спускача, и няма как с  човешкото око да се  различи кой е пръв, дори и ако спусканията са компютърно насложени едно върху друго, невероятно!

Всеки спорт си има история и минало от къде е започнал.  Самият спорт е сравнително нов в сравнения с някои други, но състезанията с шейни са може би най-старият от всички зимни надпревари. Като започнем още от  древността, където спускането с шейни по заснежените склонове е било изключително разпространено. Но за 1 - ви път състезанията с шейни са били описани в Норвегия през  15  век. Има много записвания за Италия, Испания, Мароко където можете да заминете и да нучите п онов вид спорт, а защо не и до Норвегия където времето е идеално за спускане с шейни. По-съвременният вариант на спорта възниква на същият улей, където  започва да се развива и бобслея, в швейцарския курорт Сейнт Мориц. Улеят е дело на хотелиера К. Бадрут, който също  създава още  един начин за забавление на неговите гости.  Тези  спортни шейни са включени в олимпийската програма  за първи път през 1964 година на зимните игри, които са проведени  в австрийския град Инсбрук.

петък, 3 януари 2014 г.

Останалите пет разлики между яслите в България и в Европа – II-ра част

  1.           Заплатите на персонала и възпитателите. Тук разликата е ясна. Има основателни опоненти, които твърдят, че стандарта между нашата страна и друга държава е различен и за това не може да се сравнява 400 левовата заплата в детската ясла вСофия и 3 000 евровата заплата в по-развитата държава. Разбира се, няма как да сравняваме 200 с 3 000 евро, стандарта е друг. Но тук и ответният отговор, че това, което си купува възпитател със заплатата си от по-развитата държава не е еквивалентно на това, което могат да си купят възпитателите у нас с техните заплати. Или с други думи потребителската кошница на едните е доста по-пълна в сравнение с другите. От това произлиза и следващата разлика.
  2.        Образование и професионализъм на възпитателите в детската ясла и градина. По-високите такси на частните детски ясли в София от колкото държавните определят и много по-доброто отношение и качествено възпитание, защото както от гледна точка на служителят високата заплата и добрата обстановка е мотивираща, така и от гледна точка на работодателя по-високата заплата има и еквивалентно по-високи изисквания за квалификация.
  3.      .   Възпитанието на децата. У нашите заведения е трудно детето ви да получи индивидуално отношение и внимание, освен ако не е любимецът. Образователните игри са според материалните възможности на заведението. Тук може би нашите частни детски заведения се опитват да догонят европейските, докато държавните ни са доста назад.
  4.         Първи дни в яслата. Всяка българска майка дала детето си на ясла знае, че процедурата е простичка: завеждате детето то детската ясла, оставяте го заедно с багажа, възпитателка го поема като ви уверява, че ще се погрижи за него да не се притеснявате, в това време детето се скъсва от рев както и сърцето на майката.  Друга е процедурата по даването на детето в яслата в европейските държави. Първата седмица, а ако е необходими и две майката придружава детето до яслата и остава там през целия ден като стои отстрани без да се намесва в игрите на детето. Ако детето почувства нужда отива при майка си за малко.  Постепенно продължителността на присъствието на майката се намалява и детето свиква с новата обстановка без тръшкане и рев всяка сутрин.
  5.        Отношението. Всяка българска майка също знае какво е първите дни да се притеснява за детето си. Мислите и са толкова обсебени от това дали детето е добре, всичко наред ли е, че не може да се съсредоточи на работното си място. Решава да звънне в яслата (или градината), за да провери дали всичко е наред, но ако изобщо някой вдигне телефона отсреща се чува студен хладен глас, който не много успешно уверява майката, че всичко е наред без особено много подробности. Картинката в чужбина е доста по-различна. Там може да чуете детето си, в момента в който поискате, стига да не злоупотребявате с това. 


Деветте разлики между яслите в България и в Европа – I част

Всяка майка се притеснява, когато дойде момента да отдели детето си от себе си. Идва момента, в който родителите правят подробно проучване преди да изберат детска ясла. Последните години нашумяха много проблемите около кандидатстването и приема в детските ясли в София. Въпреки, че у нас майчинството е най-дълго - две години (вероятно ще приемат промяната да стане 18 месеца), родителите все пак напомнят, че след втората година майчинството е минимално и не стига за отглеждане на дете. Поради това се появи една доста остра дискусия между управници и родители относно условията на майчинството в България и в другите Европейски държави. За това решихме да направим съпоставяне на яслите у нас и в Европа.

Разликите:

  1.        Недостиг на свободни места. В България всички родители се побъркаха да търсят свободни места и да кандидатстват в детските ясли в София и другите големи градове. Оказа се, че няма места за всички желаещи за определено детско заведение или район. Критериите, по които ставаше класирането са доста спорни. Има деца, които са разпределени в райони, които са отдалечени както от местоживеенето, така и от местоработата на родителите. Какво става в Европа, когато няма достатъчно места? Търсят се средства и се изгражда нова детска ясла или градина. Средствата често се дават от църквата или църквата предоставя някое от имотите си.
  2. Кандидатстване и приемане в детската ясла. Всички помним първото кандидатстване и подаване на заявления – родители, баби и лели чакаха на опашка пред избраната детска ясла още предната вечер въоръжени със сандвичи и вода. Разбира се нещата се подобриха в чисто административно отношение, но все още си е цяла битка да запишеш детето си в избраната ясла, а кандидатстването е конкурентно по трудност на кандидатстване във висше учебно заведение. В Европейските държави, когато има недостиг на места се отваря нова детска градина. Там няма елитна и не елитна детска градина, защото всички спазват определени стандарти.
  3. Цената между държавната и частната ясла. У нас разликата между таксата в държавната и в частната детска ясла в София е най-малко в десетки пъти. Разбира се и качеството е според цената, но не всеки може да си го позволи. Извън нашите граници разликата в цената между държавни и частни детски заведения не е толкова осезаема. Да запишеш детето си частна детска ясла е въпрос на специфично възпитание, което искате детето да приеме. Например има детски градини, които са абсолютно насочени към натуралистично детство или детство без телевизия и компютри, като децата играят с естествени материали, събират цветя навън или шишарки или друго.
  4. Кухнята. У нас детето ви яде каквото е по списък за деня. Ако има по-специфични нужди леличките ще ви се нацупят. В контраст, при европейските плащате храната на детето допълнително или може детето да си носи домашна храна, а ако има специфични нужди (алергии например) менюто му се съобразява индивидуално.