Всяка майка се притеснява, когато дойде момента да отдели
детето си от себе си. Идва момента, в който родителите правят подробно проучване
преди да изберат детска ясла.
Последните години нашумяха много проблемите около кандидатстването и приема в
детските ясли в София. Въпреки, че у нас майчинството е най-дълго - две години
(вероятно ще приемат промяната да стане 18 месеца), родителите все пак
напомнят, че след втората година майчинството е минимално и не стига за
отглеждане на дете. Поради това се появи една доста остра дискусия между управници
и родители относно условията на майчинството в България и в другите Европейски
държави. За това решихме да направим съпоставяне на яслите у нас и в Европа.
Разликите:
- Недостиг на свободни места. В България всички родители се побъркаха да търсят свободни места и да кандидатстват в детските ясли в София и другите големи градове. Оказа се, че няма места за всички желаещи за определено детско заведение или район. Критериите, по които ставаше класирането са доста спорни. Има деца, които са разпределени в райони, които са отдалечени както от местоживеенето, така и от местоработата на родителите. Какво става в Европа, когато няма достатъчно места? Търсят се средства и се изгражда нова детска ясла или градина. Средствата често се дават от църквата или църквата предоставя някое от имотите си.
- Кандидатстване и приемане в детската ясла. Всички помним първото кандидатстване и подаване на заявления – родители, баби и лели чакаха на опашка пред избраната детска ясла още предната вечер въоръжени със сандвичи и вода. Разбира се нещата се подобриха в чисто административно отношение, но все още си е цяла битка да запишеш детето си в избраната ясла, а кандидатстването е конкурентно по трудност на кандидатстване във висше учебно заведение. В Европейските държави, когато има недостиг на места се отваря нова детска градина. Там няма елитна и не елитна детска градина, защото всички спазват определени стандарти.
- Цената между държавната и частната ясла. У нас разликата между таксата в държавната и в частната детска ясла в София е най-малко в десетки пъти. Разбира се и качеството е според цената, но не всеки може да си го позволи. Извън нашите граници разликата в цената между държавни и частни детски заведения не е толкова осезаема. Да запишеш детето си частна детска ясла е въпрос на специфично възпитание, което искате детето да приеме. Например има детски градини, които са абсолютно насочени към натуралистично детство или детство без телевизия и компютри, като децата играят с естествени материали, събират цветя навън или шишарки или друго.
- Кухнята. У нас детето ви яде каквото е по списък за деня. Ако има по-специфични нужди леличките ще ви се нацупят. В контраст, при европейските плащате храната на детето допълнително или може детето да си носи домашна храна, а ако има специфични нужди (алергии например) менюто му се съобразява индивидуално.
Няма коментари:
Публикуване на коментар